O konferencji

O konferencji

25-27 maja 2019

Konferencja skierowana jest do psychologów, psychoterapeutów, terapeutów pracy z ciałem, lekarzy oraz osób poszukujących alternatywnych metod leczenia. O tym jak wpływa umysł na ciało opowiedzą nam prelegenci, którzy posiadają wieloletnią praktykę pracy z klientem. Przedstawione na niej zostaną metody pracy z ciałem w kontekście psychologicznym. Będziemy mieli przyjemność pracować z  wybitnymi specjalistami z USA, Afryki, Holandii, Niemiec  i oczywiście z Polski.

Wszystkie wykłady są tłumaczone na język polski (tłumacz symultaniczny),
dla obcokrajowców
polsko-języczne wykłady będą tłumaczone na język angielski.
( tłumacz symultaniczny)

Pierwszy dzień to wykłady, drugi i trzeci dzień to dużo praktyki.
Zapisy i wybór warsztatów odbywają się według kolejności zgłoszeń, w zakładce KUP BILET.

umysł, żeby być racjonalny – musi być zakorzeniony w sygnałach emocjonalnych wysyłanych przez ciało.

Antonio Damasio

O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ

 Terapeuci, którzy potrafią zaobserwować doznania cielesne, zaglądają do wnętrza psychiki, same rozmowy nikogo nie doprowadzą do tego miejsca, do którego prowadzi ciało, ponieważ jak powiedział kiedyś Freud: ,, Umysł zapomniał, ale ciało nie zapomniało”

Przez ostatnie 20 lat dokonuje się w psychoterapii wielka rewolucja, która spowodowana jest rozwojem technik obrazowania mózgu. Psycholodzy oraz lekarze nie mogą zaprzeczać już, że zdrowie naszego ciała uzależnione jest od psychiki, a uzdrowienie psychiki jest możliwe poprzez wgląd w ciało i emocje. Traktowanie ciała w oderwaniu od doświadczeń o charakterze psychologicznym powoduje uzależnienie się od farmakologii, zniewala i ogranicza potencjał, którym dysponujemy. Dlatego chcieliśmy Państwa serdecznie zaprosić do zapoznania się z niezwykłymi metodami, które oddają odpowiedzialność nam samym oraz szansę na zdrowe, lżejsze i bardziej spełnione życie.
Dorota Hołówka
prezes Stowarzyszenia Nowa Psychologia

Poziomy wglądu- Marienne Bentzen

Wykład i warsztat poprowadzi Marianne Bentzen

Marianne Bentzen terapeutka i nauczycielka metody SE. Prowadzi warsztaty i konferencje z Peterem Levine- twórcą metody Somatic Experiencing.

Poziomy wglądu

W tym wykładzie Marianne przedstawi trzy podstawowe poziomy wglądu i sposoby ich rozpoznawania. Opisze, jak rozwijają się te umiejętności w dzieciństwie i jak używa tego modelu rozwoju, aby wskazać najbardziej przydatne metody i ramy psychoterapii – i dla naszych własnych słabości ! Większość systemów psychoterapii stworzono, aby pomóc ludziom zmienić się, uzyskując nowe spojrzenie na siebie i swoje relacje. W rzeczywistości świadoma zmiana osobowości może nastąpić tylko dzięki odkryciom, wglądom i decyzjom.

Co więc robimy, gdy …
– klient nie ma żadnych nowych odkryć lub spostrzeżeń?
– klient w jakiś sposób nie może wykorzystać odkryć i spostrzeżeń do zmiany …
– a może pamięta te, które wydawały się tak ważne dzień lub tydzień temu?

Uczestnicy zbadają swoje mocne i słabe strony na trzech poziomach wglądu: ucieleśnieniem, symbolizacją i mentalnością werbalną.
Na podstawie osobistych ustaleń i, jeśli czas pozwoli, przykład przypadku, przyjrzymy się, jak rozwijać zdrowsze i bardziej dojrzałe zdolności do wglądu i wzrostu osobowości.

RT – TERAPIA ZASOBÓW

Wykład oraz warsztat poprowadzi Rachporn Sangkasaad Taal

Resource Therapy (RT) został opracowany przez profesora Gordona Emmersona. Początki RT pochodzą z Ego State Therapy (EST) opracowanej przez profesora J.G. Watkins i H. Watkins.

RT to skuteczne podejście psychoterapeutyczne oparte na założeniu, że nasza osobowość nie jest jednorodną całością, ale składa się z wielu części. Te części są nazywane Zasobami, ponieważ mają różne umiejętności i zdolności. Część z was może pragnąć jednej rzeczy, podczas gdy inna może chcieć czegoś zupełnie innego. To znaczy. „Część mnie chce kupić ten samochód, ale inna część mnie chce zaoszczędzić pieniądze na wakacje do Australii, o której marzyłem”.

Czasami nasze części nie zachowują się w sposób, w jaki chcielibyśmy, aby się zachowywały. Można by pomyśleć: „Wiem, że nie powinienem tego robić, ale po prostu nie mogę powstrzymać się od sprawdzania zamków na co dzień”, lub „I nie mogę powstrzymać się od jedzenia słodyczy „. Istnieje wiele zachowań, które ludzi mogą denerwować, ale nie mogą przestać robić takich jak palenie, uzależnienia od alkoholu, pracoholizm i zachowania OCD to tylko niektóre z długiej listy.

Celem RT jest doprowadzenie do normalności wszystkich naszych części, uznając wszystkie części nas za wartościowe zasoby. RT jest silną, krótkotrwałą terapią, ponieważ zapewnia, że osobowość jest częścią problemu, który jest Świadomy i FELT w ciele podczas terapii. RT zyskuje dostęp do pamięci SEM (Sensory Experience Memories). Połączenie RT z nadwoziem jeszcze bardziej zmienia system sensoryczno-motoryczny.

W Terapii Zasobów terapeuta rozumie, że istnieje podstawowa przyczyna, i że ta część nas, która wykonuje niechciane zachowanie, nie jest przyczyną, raczej jest to część nas, która stara się uchronić nas przed poczuciem jak samotni, niespokojni, winni, zawstydzeni lub odrzuceni.

RT to pełna szacunku terapia i praktyka terapeutyczna, która uznaje i potwierdza potrzeby osobowości w zakresie zdrowia wewnętrznego i zewnętrznego oraz harmonii.
Części osobowości są Zasobami, a gdy Zasób staje się patologiczny, rezultatem jest cierpienie (Prof G. Emmerson).

 

 

GESTALT

Warsztat poprowadzi Jacek Panster

Terapia Gestalt traktuje człowieka jako całość istniejącą w wymiarze psychicznym, fizycznym, duchowym i społecznym. Celem terapeuty Gestalt jest stworzenie klientowi sprzyjających warunków do rozwoju osobowości poprzez poszerzenie świadomości własnych myśli, uczuć, pragnień i zwrócenie uwagi na doznania płynące z ciała. Wszystko to dzieje się w autentycznym doświadczeniu TU I TERAZ, w oparciu o wspierającą relację terapeutyczną.

Trudne doświadczenia są tutaj okazją do poszerzenia świadomości, a co za tym idzie, dokonania zmian w życiu dzięki świadomym wyborom. Człowiek staje się odpowiedzialny za siebie i swoje życie.
Celem terapeuty Gestalt jest pomoc klientowi w uświadomieniu sobie swoich uczuć i potrzeb, odkryciu własnych możliwości i realnego wpływu na swoje życie.

FOCUSING

Warsztat poprowadzi Agnieszka Klimek
Focusing to naturalna umiejętność, która pozwala dotrzeć do tego co wiemy, ale co trudno wyrazić za pomocą słów czy myśli. Pozwala on temu co nieuświadomione zaistnieć w polu świadomości. Umożliwia skupienie się na tym co przeżywane, doświadczane tu i teraz bez osądzania, uprzedzeń, z empatią. Jest jedną z technik wykorzystywanych w psychoterapii skoncentrowanej na emocjach.
Focusing to kontaktowanie się ze świadomością ciała, budowanie świadomości swojego wewnętrznego doświadczenia. Jest to sposób słuchania swojego ciała, wczuwania się w wysyłane przez nie sygnały, dostrzegania tego jak ciało „się czuje” i rozmawiania z odczuciami odbieranymi z ciała.   Założeniem focusingu jest przekonanie, że „ciało zna odpowiedź”. Pozwala on dotrzeć do tego, co w danej chwili domaga się naszej uwagi, tego co stoi pomiędzy nami a dobrym samopoczuciem. Nie poprzez myśli, przekonania, oceny ale poprzez całościowe, bezpośrednie, cielesne doświadczenie danego problemu, sytuacji. Pomaga lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej się znajdujemy, dotrzeć do potrzeb i je zaspokoić, realizować swoje życiowe cele.

TRE

Warsztat poprowadzi Ada Stolarczyk

Ćwiczenia TRE (Trauma Release Exercises)- ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje  to opracowana przez dr Davida Bercelego metoda polegająca na uruchomieniu w ciele za pomocą sekwencji 8 ćwiczeń, neurogenicznych wibracji, podlegających samoregulacji przez osobę je wykonującą.

Niezależnie od tego czy stres i trauma ma podłoże emocjonalne, fizyczne czy psychologiczne to odpowiedź ciała na zagrożenie jest zawsze taka sama w postaci instynktownej reakcji walki/ucieczki czy zamrożenia. Ta reakcja, aby powrócić do równowagi psycho-fizycznej potrzebuje być rozładowana i uwolniona W ćwiczeniach TRE korzystamy z wrodzonego u człowieka systemu mimowolnych drżeń i wibracji w bezpieczny i kontrolowany sposób aby uwolnić chroniczny stres, traumę lub PTSD z naszego ciała. Celem stosowania ćwiczeń TRE jest przywrócenie ciału naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) ze sobą współpracują.. Ćwiczenia TRE redukują chroniczny stres, napięcie mięśni, lęk i ból szczególnie w obszarze dolnej części pleców i miednicy.
Jest to skuteczna metodą  redukcji stresu, uwalniania napięć oraz przywracania ciału jego naturalnych zasobów. Metoda ta ma korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr. Alexandra Lowena. Ćwiczenia opracowane są w taki sposób, aby poprzez wibracje uwolnić głębokie napięcia utrzymujące się w ciele.   TRE odróżnia się tym od innych technik relaksacyjnych, tai-chi czy jogi, że pomimo prowadzenia siebie przez TRE w pewnym momencie niezbędne jest „odpuszczenie” i zgoda na to, aby to ciało przejęło inicjatywę i samo kierowało swoim procesem. Delikatne drżenia uwalniają głębokie wzorce napięciowe co jest trudne do osiągnięcia dla innych kognitywno-behawioralnych technik. Pewne konkretne mięśnie, jak biodrowo-lędźwiowy i przepona są rozluźniane bez świadomego wysiłku. Ciało w sposób pasywny „samo” przechodzi do stanu głębokiego relaksu.

BIODANZA

Warsztat poprowadzi Agnieszka Sut

Biodanza jako odpowiedź na najważniejsze potrzeby ludzkie w świecie wirtulanego chaosu.

Ruch pełen ekspresji, który tworzy się z gestu archetypicznego. Muzyka która mu towarzyszy i spotkania pomiędzy uczestnikami zajęć które tworzą emocję, to elementy które wykorzystuje metoda Biodanzy, aby wprowadzić uczestnika zajęć w proces wywołany pozytywnymi ecofaktorami.  Brak możliwości werbalizaji w czasie zajęć wprowadza w  stan intensywności emocjonalnej, która szuka form wyrażenia poprzez ruch.

Według modelu teoretycznego opracowanego przez twórcę Biodanzy prof. Rolando Toro, psychologa i antropologa cileńskiego, człowiek aby czuć się cześcią życia (stan nieodzowny do zachowania homeostazy organizmu) potrzebuje aby zostały mu stworzone warunki do ekspresji potencjału genetycznego z jakim przyszedł na świat. Aby dać mu warunki do zaspokojenia ludzkich potrzeb.

Biodanza tworzy przestrzeń w której stymuluje się witalność i poczucie że żyję. Emocjonalność  i potrzebę przynależenia do społeczności, kontakt z drugim człowiekiem. Kreatywność życiową i szukanie rozwiązań. Przyjemność. Poczucie emocji w ciele i możliwość rozpoznania ich. Transcendencyjność.

Biodanza jest metodą międzynarodową, z wieloma publikacjami naukowymi nad jej efektem na zdrowie.

BODY EGO I SENSING SELF

wykład poprowadzi Wolfgang Brandt z Niemiec

Dla wielu ludzi podział na umysł i ciało ma miejsce na wczesnym etapie ich rozwoju. W teorii Bodynamic rozwój Ego rozpoczyna się już przed urodzeniem, dzięki Ego Ciała. W naszych klientach i w naszej kulturze często znajdujemy zastój w dalszym rozwoju Body Ego, prowadząc do doświadczenia ciała jako przedmiotu. To zmienia nasze postrzeganie świata i naszej jaźni. Narzędzie Bodynamic Węzła Ciała może nam pomóc, połączyć się z Ego Ciała i rozwinąć je do dojrzałej Jaźni Wyczucia, w której odnajdujemy jedność ciała i umysłu.
Obok teorii i przykładów dam szansę doświadczyć Jaźni Zmysłowej.

DMT – Dance Movement Therapy

wykład i warsztat poprowadzi Izabela Guzek

Terapia tańcem opiera się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka. Podstawowe elementy tańca – ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Terapia oddechem

wykład i warsztat poprowadzi Grzegorz Pawłowski

MOC ODDECHU – ODDYCHAJ ŚWIADOMIE ŻYJ PEŁNIEJ
Podczas wykładu uświadomisz sobie czym jest oddech i jak jest istotny w terapii, rozwoju osobistym, samorealizacji. Oddech jest naszym pierwszym głównym paliwem życiowym. Jest podstawą piramidy zdrowego życia. Ma działanie antystresowe. Uwolniony oddech jest jednocześnie efektywnym naturalnym narzędziem kształtowania życia, przechodzenia wyzwań i zakrętów życiowych. Z samej swej natury ma wiele właściwości terapeutycznych. Oddech pomaga szybciej dotknąć istoty problemów, które nas trapią i znaleźć skuteczne rozwiązania. Umożliwia sprawny kontakt ze sferą emocjonalną i fizyczną, transformuje – często jest to najszybsza droga do rozwiązania wyzwań, z którymi mamy do czynienia. Efekty szybko przekładają są na codzienne życie. Doświadczysz i praktycznie poznasz 4 wartościowe techniki oddechowe na 4 sfery naszego życia.

 

MINDFULNESS

Warsztat poprowadzi Anna Zubrzycki

Mindfulness to sztuka świadomego życia, poprzez systematyczną obserwację i badanie natury własnego umysłu. Uważność (mindfulness) jest definiowana jako zwrócenie uwagi na chwilę obecną poprzez doświadczenie danego momentu w sposób nieosądzający i akceptujący. Dzięki treningowi i zestawie technik powoli wypracowujemy i rozwijamy poczucie świadomego ciała i umysłu. Kluczowym aspektem w treningu uważności jest postawa życzliwości, która wspiera proces samopoznania i dzięki temu umożliwia też otwarcie się na innych. W treści wykładu znajdą się najnowsze wyniki badań, jak również obszary do zastosowania praktycznego tego podejścia.

Skierowanie nieoceniającej, akceptującej uwagi na bieżące doświadczenie prowadzi do lepszego kontaktu ze swoim ciałem i umysłem, umożliwia pełniejsze i głębsze poznanie siebie.

Sama obserwacja oparta na uważności uruchamia procesy samoregulujące naszego organizmu, których efektem może być m.in.: redukcja fizycznych i psychicznych objawów stresu. Dodatkowo spokojny, rytmiczny, głęboki oddech towarzyszący praktyce uważności może redukować stres przez stabilizujący, pozytywny wpływ na funkcjonowanie współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego.

METODA FELDENKRAISA

warsztat poprowadzi – Jacek Paszkowski

Metoda Feldenkraisa, potocznie określana mianem Feldenkrais, jest systemem edukacji somatycznej opracowanym przez Moshe Feldenkraisa (1904 – 1984), wykorzystującym ruch do rozwijania samoświadomości i poprawy funkcjonowania. U podstaw Metody Feldenkraisa leży założenie, że rozwój kinestetycznej samoświadomości (czyli związanej z ruchem ciała, położeniem części ciała względem siebie, stopniem napięcia mięśni), zwiększenie repertuaru ruchowego i rozwinięcie motorycznego potencjału oraz odkrycie łatwego, lekkiego i przyjemnego ruchu prowadzi do poprawy samopoczucia, zwiększenia dobrostanu i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Metoda Feldenkraisa jest metodą doświadczalną (czyli aby odnieść z niej korzyści, trzeba jej doświadczyć na sobie, a nie oglądać czy o niej poczytać), dostarczającą narzędzi do samoobserwacji, zwiększenia świadomości i sposobów modyfikowania ruchu i działania w ogóle oraz usprawnienia procesu uczenia się.
Moshe Feldenkrais twierdził, że zdrowiej jest uczyć się niż być pacjentem. Metoda uczy nowych wydajnych wzorców ruchowych, będących alternatywą do nawykowych wzorców ruchu. Nowe wzorce neurologiczne i poprawa samopoczucia mogą mieć (i często mają) działanie terapeutyczne.
Moshe Feldenkrais twierdził, że odnalezienie łatwiejszego i przyjemniejszego ruchu może przyczynić się do poprawy jakości życia i mieć wpływ na intelektualne i emocjonalne funkcjonowanie. Sam ujmował to następująco: tym, do czego dążę jest bardziej plastyczny umysł a nie wyłącznie gibkie ciało.
Feldenkrais czerpał z bogactwa dziedzin, którym najbardziej był oddany, czyli fizyki, inżynierii oraz judo, a także nauk między innymi takich nauczycieli jak F.M. Alexander, Heinrich Jacoby, Mabel Todd, Gerda Alexander, G.I.Gurdżiejew, Elsa Gindler i wielu innych.

ONE BRAIN

Warsztat poprowadzi Eliza Kurowska

Metoda One Brain® jest nowoczesnym, przynoszącym szybkie i trwałe rezultaty systemem pracy terapeutycznej z trudnościami o podłożu emocjonalnym u dorosłych, nastolatków i dzieci.

Oparta na neurobiologii, korzysta z najnowszych odkryć naukowych na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, jednocześnie reprezentując holistyczne podejście do ciała, umysłu i emocji.

System One Brain® pozwala przywrócić, zaburzoną w wyniku stresujących przeżyć, równowagę i komunikację pomiędzy półkulami mózgowymi i dalej w całym systemie nerwowym organizmu.

One Brain® wykazuje wysoką skuteczność w redukcji stresu oraz terapii zaburzeń i trudności emocjonalnych: depresji, lęku, bezsenności, autoagresji, natręctw, fobii, manii, bulimii, anoreksji, zespołu stresu pourazowego oraz wielu innych.

Pozwala radykalnie zmienić samopoczucie i „stanąć na nogi” osobom przeżywającym trudności związane z rozwodem, chorobą własną lub bliskiej osoby, po doświadczeniach przemocy czy mobbingu.

Dzięki pracy One Brain® możliwe staje się pokonanie trudności, które do tej pory mogły być nie do przezwyciężenia, takich jak np. ciągłe odkładanie ważnych spraw na później, utrzymanie diety, trema, niechciane wybuchy złości czy problemy w związkach.