O konferencji

O konferencji

25-27 maja 2019

Konferencja skierowana jest do psychologów, psychoterapeutów, terapeutów pracy z ciałem, lekarzy oraz osób poszukujących alternatywnych metod leczenia. O tym jak wpływa umysł na ciało opowiedzą nam prelegenci, którzy posiada wieloletnią praktykę pracy z klientem. Przedstawione na niej zostaną metody pracy z ciałem w kontekście psychologicznym. Będziemy mieli przyjemność pracować z  wybitnymi specjalistami z USA, Afryki, Holandii, Niemiec  i oczywiście z Polski.

Wszystkie wykłady tłumaczone są na język polski, dla obcokrajowców
polsko-języczne wykłady będą tłumaczone na język angielski.
( tłumacz symultaniczny)

Pierwszy dzień to wykłady, drugi i trzeci dzień to dużo praktyki.
Zapisy na warsztaty odbywają się według kolejności zgłoszeń

umysł, żeby być racjonalny – musi być zakorzeniony w sygnałach emocjonalnych wysyłanych przez ciało.

Antonio Damasio

O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ

 Terapeuci, którzy potrafią zaobserwować doznania cielesne, zaglądają do wnętrza psychiki, same rozmowy nikogo nie doprowadzą do tego miejsca, do którego prowadzi ciało, ponieważ jak powiedział kiedyś Freud: ,, Umysł zapomniał, ale ciało nie zapomniało”

Przez ostatnie 20 lat dokonuje się w psychoterapii wielka rewolucja, która spowodowana jest rozwojem technik obrazowania mózgu. Psycholodzy oraz lekarze nie mogą zaprzeczać już, że zdrowie naszego ciała uzależnione jest od psychiki, a uzdrowienie psychiki jest możliwe poprzez wgląd w ciało i emocje. Traktowanie ciała w oderwaniu od doświadczeń o charakterze psychologicznym powoduje uzależnienie się od farmakologii, zniewala i ogranicza potencjał, którym dysponujemy. Dlatego chcieliśmy Państwa serdecznie zaprosić do zapoznania się z niezwykłymi metodami, które oddają odpowiedzialność nam samym oraz szansę na zdrowe, lżejsze i bardziej spełnione życie.
Dorota Hołówka
prezes Stowarzyszenia Nowa Psychologia

Poziomy wglądu- Marienne Bentzen

Marianne Bentzen prowadzi warsztaty i konferencje z Peterem Levine- twórcą metody Somatic Experiencing.

Poziomy wglądu

W tym wykładzie Marianne przedstawi trzy podstawowe poziomy wglądu i sposoby ich rozpoznawania. Opisze, jak rozwijają się te umiejętności w dzieciństwie i używa tego modelu rozwoju, aby wskazać najbardziej przydatne metody i ramy psychoterapii – i dla naszych własnych słabości!Większość systemów psychoterapii stworzono, aby pomóc ludziom zmienić się, uzyskując nowe spojrzenie na siebie i swoje relacje. W rzeczywistości świadoma zmiana osobowości może nastąpić tylko dzięki odkryciom, wglądom i decyzjom.

Co więc robimy, gdy …
– klient nie ma żadnych nowych odkryć lub spostrzeżeń?
– klient w jakiś sposób nie może wykorzystać odkryć i spostrzeżeń do zmiany …
– a może pamiętasz te, które wydawały się tak ważne dzień lub tydzień temu?

Uczestnicy zbadają swoje mocne i słabe strony na trzech poziomach wglądu: ucieleśnieniem, symbolizacją i mentalnością werbalną.
Na podstawie osobistych ustaleń i, jeśli czas pozwoli, przykład przypadku, przyjrzymy się, jak rozwijać zdrowsze i bardziej dojrzałe zdolności do wglądu i wzrostu osobowości.

EST- Ego State Therapy

Terapia stanów Ego opiera się na założeniu, że psychika człowieka jest połączeniem kilku różnych ludzi lub ego, takich jak zranione dziecko lub kontrolująca osobowość. Rozwinęła się z psychoterapii psychodynamicznej i wykorzystuje techniki podobne do stosowanych w środowisku rodzinnym i grupowym. Terapia stanów Ego została pierwotnie opracowana przez Johna G. Watkinsa i Helen Watkins.

Stany ego powstają, gdy robimy coś w sposób powtarzalny. To „ciągłe” uczenie się tworzy fizyczną ścieżkę neuronalną w mózgu, która ma swój własny poziom emocji, umiejętności i doświadczenia życia.

Somatic Experiencing

Somatic Experiencing® (SE) to skuteczna psychofizjologiczna metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu. Jest ona dziełem życia dra Petera A. Levine’a, które powstało dzięki jego ponad 45-letniemu doświadczeniu klinicznemu oraz licznym multidyscyplinarnym badaniom z zakresu fizjologii, psychologii, etologii, biologii i neurologii. Podejście SE związane jest z uwalnianiem traumatycznego wstrząsu, co stanowi klucz do przekształcenia PTSD, ran emocjonalnych i urazów psychicznych z wczesnego dzieciństwa.

Bioenergetyka

Systemy napięciowe organizmu można rozumieć i opisywać na różne sposoby. Typy zawieszenia emocji opisał i skategoryzował Alexander Lowen, światowej sławy psychiatra i psychoterapeuta, twórca analizy bioenergetycznej. Koncepcja ta tłumaczy, jak człowiek poradził sobie z doświadczeniami przeciążeniowymi, jakie ślady możemy odczytywać w jego ciele oraz jak to przekłada się na funkcjonowanie psycho-fizyczne.

Podczas wykładu dowiemy się jak nasze doświadczenia wpływają na kształt sylwetki i jakie informacje dla nas niesie konkretna postawa ciała.

Lowen był psychoterapeutą i psychiatrą. Pracował w nurcie psychoanalitycznym, a swoje pierwsze doświadczenia z pracą z ciałem uzyskał już jako student. Pracował wtedy z Reichem. Mówi się, że Lowen postawił pacjentów „na nogi”. W czasach gdy zaczynał większość sesji pracy z ciałem odbywała się w pozycji leżącej (na tzw. kozetce). Swoją metodę opracował dla pacjentów, którzy zgłaszali się do niego z różnymi problemami. Proponował im ćwiczenia, dzięki którym mogli skontaktować się z trudnymi emocjami oraz wyrazić je poprzez ciało. Dzięki temu uwalniał ich zarówno od wewnętrznych konfliktów , niewyrażonych emocji i niekorzystnych schematów reagowania jak i od pancerza napięciowego, który uniemożliwiał odczuwanie przyjemności, miłości, radości.

Poniżej link do wywiadu z Aleksandrem Lowenem:

https://www.facebook.com/analizabioenergetyczna/videos/1269873653043351/

EMI – EYE MOVEMENT INTEGRATION THERAPY

wykład poprowadzi MINNIE JEANNE LOUBSER z Afryki Pólnocnej

Ludzki duch ma mocne i naturalne narzędzia samo-uzdrawiania. Dlatego też „EMI”, terapia integracji z okiem to innowacyjna technika neuroterapii wykorzystująca ruch oczu. To narzędzie pomaga uwolnić negatywne i nawracające wzorce działania spowodowane różnymi urazami.

Technikę EMI opracowali w 1989 r. Amerykańscy psychoterapeuci: Connirae i Steve Andreas. Źródłem EMI jest programowanie neurolingwistyczne. Metoda ta traktuje traumy związane z zespołem pourazowym, ale także traumy, które niekoniecznie pasują do ścisłej definicji tego. Mówimy tutaj o zdarzeniach zakłócających, które mają powtarzalny i nieproporcjonalny wpływ na czyjeś życie (w konkretnej dziedzinie życia lub na wszystkie jego aspekty), które są powiązane z wspomnieniami z przeszłości trudnymi do zintegrowania *.

DMT

DMT Dance Movement Therapy- wykład i warsztaty poprowadzi Aleksandra Rayska na co dzień pracująca jako psychoterapeutka kliniczna w Nowym Jorku.

Terapia tańcem opiera się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka. Podstawowe elementy tańca – ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Terapia oddechem

wykład i warsztaty Grzegorz Pawłowski

Terpia Oddechem

Fortuna Heading Text

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Fortuna Heading Text

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

TRE

Ćwiczenia TRE (Trauma Release Exercises)- ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje  to opracowana przez dr Davida Bercelego metoda polegająca na uruchomieniu w ciele za pomocą sekwencji 8 ćwiczeń, neurogenicznych wibracji, podlegających samoregulacji przez osobę je wykonującą.

Niezależnie od tego czy stres i trauma ma podłoże emocjonalne, fizyczne czy psychologiczne to odpowiedź ciała na zagrożenie jest zawsze taka sama w postaci instynktownej reakcji walki/ucieczki czy zamrożenia. Ta reakcja, aby powrócić do równowagi psycho-fizycznej potrzebuje być rozładowana i uwolniona W ćwiczeniach TRE korzystamy z wrodzonego u człowieka systemu mimowolnych drżeń i wibracji w bezpieczny i kontrolowany sposób aby uwolnić chroniczny stres, traumę lub PTSD z naszego ciała. . Celem stosowania ćwiczeń TRE jest przywrócenie ciału naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) ze sobą współpracują.. Ćwiczenia TRE redukują chroniczny stres, napięcie mięśni, lęk i ból szczególnie w obszarze dolnej części pleców i miednicy.
Jest to skuteczna metodą  redukcji stresu, uwalniania napięć oraz przywracania ciału jego naturalnych zasobów. Metoda ta ma korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr. Alexandra Lowena. Ćwiczenia opracowane są w taki sposób, aby poprzez wibracje uwolnić głębokie napięcia utrzymujące się w ciele.   TRE odróżnia się tym od innych technik relaksacyjnych, tai-chi czy jogi, że pomimo prowadzenia siebie przez TRE w pewnym momencie niezbędne jest „odpuszczenie” i zgoda na to, aby to ciało przejęło inicjatywę i samo kierowało swoim procesem. Delikatne drżenia uwalniają głębokie wzorce napięciowe co jest trudne dla osiągnięcia dla innych kognitywno-behawioralnych technik. Pewne konkretne mięśnie jak biodrowo-lędźwiowy i przepona są rozluźniane bez świadomego wysiłku. Ciało w sposób pasywny „samo” przechodzi do stanu głębokiego relaksu.

KRÓTKA RELACJA Z POPRZEDNIEJ KONFERENCJI